Bezpieczne Odchudzanie

Prawidłowa waga to nie tylko mniejsze ubrania i bardziej atrakcyjny wygląd, to przede wszystkim lepsze samopoczucie, dobre wyniki badań i dłuższe życie. Dlatego warto zmienić nawyki żywieniowe i pomyśleć o dodaniu ruchu i zrobić to dla siebie a nie dla innych. Utrzymanie zdrowej i prawidłowej wagi poprawia nie tylko ogólną sprawność, ale także zapobiega wystąpieniu chorób.

Jedną z najważniejszych zasad zdrowego i skutecznego odchudzania bez efektu jo-jo jest powolna . Nieduże tempo odchudzania nie naraża organizmu na niedobory składników odżywczych i zmniejsza ryzyko zaburzeń metabolicznych. Jak chudnąć zdrowo?

Tygodniowo bezpiecznie jest tracić od 0,5 do 1 kg masy ciała, czyli miesięcznie – od 2 do 4 kg. Jeśli chcesz schudnąć o 10 kilogramów, prawidłowo skomponowana dieta ubogoenergetyczna powinna zatem trwać od 2,5 do 5 miesięcy.

Tempo odchudzania zależy też od wagi wyjściowej. Według zaleceń dietetyków spadek masy ciała nie powinien być wyższy niż 10 proc. w ciągu roku. Wydaje się to niewiele, ale po trzech latach będzie to już 30 proc., co np. przy wadze wyjściowej 90 kg daje aż 27 kg.